جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 48219
  تاریخ انتشار : 20 اسفند 1392 10:33
  تعداد بازدید : 674

  کودکان کم توان ذهنی و جسمی نهال کاشتند

  مراسم کاشت نهال توسط کودکان کم توان ذهنی و جسمی در پارک صبای تهران به مناسبت هفته درختکاری و با هدف تغییر نگرش جامعه به توانمندیها و استعدادهای این کودکان در جشنی با حضور تعدادی از مددجویان مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) و خانواده های آنها یکشنبه 18 اسفند ماه برگزار شد.

  درست است ذهنش کند تر از ديگران عمل مي کند يا دستها و پاهايش يار و  همراه خوبي برايش نيستند. اگرچه مانند ديگر بچه ها نمي تواند آزاد و رها بدود، بازي کند يا ياد بگيرد و يا گاهي اوقات دردهايش او را از ادامه زندگي  وا مي دارند،  در عوض اراده اي  دارد از جنس فولاد و دلي دارد به رنگ خدا پس براي جاودانه بودنش تلاش می کند.

  او هم درخت و گل و سبزه را مي فهمد ، او هم از صداي آواز پرندگان بر  روي شاخه ها لذت مي برد،او هم از قطع يک درخت يا پژمرده شدن  يک  گل يا  گرفتن دل هواي شهرش، دلش مي گيرد.او هم مي خواهد به همراه همه مردم شهرش در هفته اي که به بهانه درختکاري  دست دوستي به سمت طبيعت مي بريم، نهالي بکارد، گلي بروياند و به همه بگويد : من هم مي توانم ، اگر باورم کنيد...

  در سنّت انبياء و اولياء، درختكاري و آبادسازي زمين و مزرعه عبادت محسوب مي شود و احادیث بسیاری در این زمینه از پیامبرگرامی اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) آمده از جمله این حدیث پیامبر (ص) که نشان دهنده اهمیت درختکاری است که می فرمایند: هر كس درختى بنشاند و به ثمر بنشيند، خدا به اندازه اى كه ميوه از آن فراهم آيد به او پاداش مى دهد.

  با توجه به اینکه مسئله آلودگی هوا و تخریب محیط زیست در کشور بسیار جدی است و فرهنگ سازی در زمینه توجه به محیط زیست و اهمیت درختکاری باید از سنین کودکی به نسل آینده آموزش داده شود و با نظر به اینکه کودکان معلول نیز عضو جامعه هستند لذا آموزش این امر به آنها علاوه بر ترویج فرهنگ درختکاری، این نکته را به دیگران یادآوری می کند که معلولین نیز عضو جامعه هستند و می توانند در جلوگیری از تخریب محیط زیست نقشی هر چند کوچک ایفا کنند.

  از مهمترین اهداف این مراسم که توسط مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) برگزار شد می توان به  بهبود روحیه مددجویان و خانواده آنها،  ایجاد ارتباطات بیشتر بین خانواده ها ،  استفاده از فرصتهای آموزشی به خانواده ها در حین کاشت نهال، ایجاد فرصت حضور مددجویان در محیط اجتماعی و برقراری تعاملات مناسب در جامعه  و  فراهم نمودن زمینه تغییر نگرش جامعه به توانمندیهای آنها اشاره کرد.

   

   

  به نقل از :

  www.mehrnews.com

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28235606
اکنون :
15