جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 22911
  تاریخ انتشار : 28 بهمن 1391 11:51
  تعداد بازدید : 1121

  زمانی که تهیه قانون تسریع کننده سه سال به درازا می کشد!

  برای نخستین بار کودکان "بد سرپرست" هم تعیین تکلیف شدند

  این لایحه که نخستین بار در سال 88 در مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در آخر به تصویب این نهاد رسیده بود، بارها با ایراداتی از طرف شورای نگهبان مواجه شده و جهت اصلاح به مجلس برگشت داده شده بود چراکه به زعم اعضای این شورا، دارای "ابهامات و اشکالات عدیده" ای بود که می بایست اصلاح شوند.

  بارز ترین ویژگی این مصوبه -که در صورت تایید در شورای نگهبان تبدیل به قانون شده و لازم الاجراست،- تعیین تکلیف کودکانی است که هر چند سرپرست دارند اما به زبان عامیانه می توان گفت: کاش چنین سرپرستی نمی داشتند!

  به گزارش «تابناک»، لایحه حمايت از كودكان بي‌سرپرست و بدسرپرست که سه سال پیش در دستور کار مجلس قرار گرفته بود، بالاخره بعد از دست به دست شدن در کمیسیون های مختلف مجلس شورای اسلامی و رفت و آمد به شورای نگهبان، هفته گذشته در دستور کار مجلس قرار گرفت و با اصلاحاتی به تصویب رسید.

  این لایحه که نخستین بار در سال 88 در مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در آخر به تصویب این نهاد رسیده بود، بارها با ایراداتی از طرف شورای نگهبان مواجه شده و جهت اصلاح به مجلس برگشت داده شده بود چراکه به زعم اعضای این شورا، دارای "ابهامات و اشکالات عدیده" ای بود که می بایست اصلاح شوند.

  بدین ترتیب لایحه تبدیل به بحثی شد که می طلبید تا اعضای کمیسیون های اجتماعی و حقوقی در کنار برخی از کارشناسان سازمان بهزیستی و غیره به طور مشترک به تبادل نظر درباره آن پرداخته و برای جلب نظر شورای نگهبان، از نظر کارشناسی مرکز پژوهشهای مجلس هم بهره بگیرند اما جالب است که با رعایت این موارد و با توجه به اینکه امر سرپرستی کودکان بی‌سرپرست و یا بد سرپرست شرعا به عهده ولی امر است -این مهم می بایست در مصوبه مجلس گنجانده می شده،- مدعای اصلی شورای نگهبان برای عودت این مصوبه به مجلس، دیده نشدن این بخش بوده است.

  به عبارتی بهتر، هنگامی که چندی پیش، کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود با خبرنگاران لایحه حمایت از کودکان بد سرپرست را به همین دلیل در فهرست مصوبه های رد شده خواند، همگان با این پرسش ها مواجه بودند که آیا براستی تعیین تکلیف یک لایحه توسط نهاد قانون گذار و نهاد تطبیق دهنده قانون با شرع و قانون اساسی تا این اندازه زمان بر است؟ چه زمانی سایر ایرادات متعدد وارد شده مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت؟

  اینجا بود که با مرتفع شدن ایراد اساسی مصوبه، لایحه حمایت از کودکان بی سرپرست طی روزهای گذشته بار دیگر در دستور کار مجلس قرار گرفت و در یک روز کاری پربحث، نمایندگان مجلس کار اصلاح بیست و یک ایراد وارد شده توسط شورای نگهبان به مصوبه شان را به انجام رسانده و مصوبه را برای بررسی چندباره مهیای تایید نهایی و تبدیل به قانون کردند.

  عبدالرضا عزيزي، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در این باره به خبرنگار ما می گوید: اعضای کمیسیون در نشست هایی که داشتیم، یک به یک ایرادات وارد شده توسط شورای نگهبان را مورد بررسی قرار داده و اصلاح کردند و در نهایت تمامی موارد در صحن مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت و لایحه با 124 رای مثبت نمایندگان به تصویب رسید.

  نماينده مردم شيروان در مجلس شورای اسلامی می افزاید: پس از تصویب در صحن و رفع اشکالات، لایحه حمایت از کودکان مجددا برای تایید و تصویب نهایی بزودی به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

  وی درباره جزئیات مورد بحث در این لایحه که گاه با تعبیر جنجالی از آن یاد می شود، گفت:  آنچه واضح است، اجرای این لایحه، روند واگذاری کودک به خانواده های متقاضی دارای صلاحیت را تسریع بخشیده و علاوه بر آن در برخی موارد که پیشتر قانون ورودی به آنها نداشت نیز موثر خواهد بود و هم مجلس با استفاده از نظرات سازمان بهزیستی و کارشناسان مختلف و هم شورای نگهبان در باره آن دقت لازم را به خرج داده اند.

  عزیزی می افزاید: بنا بر اظهارنظر شوراي نگهبان، مواردي از مصوبه قبلی با شرع مقدس اسلام مغايرت داشت كه يكي از آنها در مورد شرايطي بود كه درخواست‌كنندگان براي سرپرستي بايد داشته باشند كه در اصلاحيه ياد شده در بند الف ماده ۶ اين قانون عدم‌محكوميت جزايي مؤثر افزوده شده و اضافات اين بند حذف شد. یا براساس ماده ۸ -كه اصلاحات كلي روي آن انجام شد- از این به بعد سپردن سرپرستي افراد درصورتي مجاز است، كه داراي يكي از این شرايط باشند: 

  الف: امكان شناخت هيچ‌يك از پدر و مادر و جد پدري آنان وجود نداشته باشد، 

  ب: پدرومادر و جد مادري و وصي منصوب از سوي ولي قهري آنان در قيد حيات نباشد، 

  ج: افرادي كه سرپرستي آنان به موجب حكم مراجع صلاحيت دار به سازمان سپرده گرديده و تا زمان گذشتن دو سال از سپرده شدن آنها به سازمان، پدر يا مادر و يا جد پدري براي سرپرستي آنان مراجعه نكرده باشد، 

  د: هيچ‌يك از پدر، مادر و جد پدري صلاحيت سرپرستي را نداشته باشد و به تشخيص دادگاه صالح اين امر حتي با زم امين و يا ناظر نيز اين حاصل نشود. 

  وی در ادامه به رویکرد جدید مصوبه اخیر در قبال کودکان بد سرپرست اشاره کرده و می گوید: ماده ۹ اين لايحه كه از سوي اعضاي كميسيون اجتماعي مورد اصلاح قرار گرفت تمام كودكان و نوجوانان بي‌سرپرست و بدسرپرستي كمتر از ۱۶ سالي را شامل مي‌شود كه واجد شرايط ذكر شده در ماده ۸ باشند مگر اين‌كه به تشخيص دادگاه بالغ و رشيد بوده و نياز به سرپرستي نداشته باشند؛ باید اضافه کرد که در گذشته امکان واگذاری فرزندان بد سرپرست وجود نداشت و لایحه جدید امکان این امر را میسر کرده است.

  این سخنان در حالی بیان می شود که شاید بهتر است با توجه به رفت و برگشت های متعدد این لایحه به شورای نگهبان، منتظر رای اعضای این شورا درباره مصوبه اخیر بهارستان نشینان بوده و در صورت تصویب ایشان و تبدیل مصوبه به قانون، جزئیات ماجرا را تشریح کنیم؛ به ویژه آنکه ماجراهای کودک آزاری در سالیان اخیر و مشمول شدن کودکان بدسرپرست در مصوبه اخیر می تواند نشانه خوبی باشد.

   

  به نقل از :

  www.tabnak.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28595663
اکنون :
7