جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 22522
  تاریخ انتشار : 17 بهمن 1391 11:22
  تعداد بازدید : 1125

  مصاحبه اختصاصي شهر دانش با رئيس هيأت مديره انجمن نداي معلولين ايران

  برابرسازي فرصت هاي جانبازان و معلولان

  در راستاي بررسي مسائل و مشكلات معلولين در حوزه هاي مختلف اجتماعي – حقوقي بر آن شديم تا با رئيس هيئت مديره انجمن نداي معلولين ايران گفتگويي داشته باشيم تا از اقدامات و پيشرفت هاي انجام شده درباره معلولان بشنويم و ديدگاه هاي ايشان را به نظر شما برسانيم :


  در راستاي بررسي مسائل و مشكلات معلولين در حوزه هاي مختلف اجتماعي – حقوقي بر آن شديم تا با رئيس هيئت مديره انجمن نداي معلولين ايران گفتگويي داشته باشيم تا از اقدامات و پيشرفت هاي انجام شده درباره معلولان بشنويم و ديدگاه هاي ايشان را به نظر شما برسانيم :‌

   

  -        آيا حوزه وظايف شما تنها در حدود شهر تهران است؟ اگر بله وضعيت معلولين در شهرستان ها را از نظر مناسب سازي و امكانات رفاهي و آموزش چطور ارزيابي مي كنيد.

  خير، انجمن نداي معلولين ايران داراي پروانه فعاليت ملي از وزارت كشور است و با توجه به اينكه اينترنت فضاي امكان ارتباط و دسترسي را در دنياي مجازي فراهم آورده است، ما اعضايي از شهرهاي مختلف ايران داريم. البته لازم به توضيح است كه امروزه نسبت 25 سال پيش رويكرد ما نسبت به عضوگيري تغيير كرده است، در حال حاضر ما هدفي براي عضوگيري نداريم؛ ولي هم اكنون حدود 600 عضو داريم كه اغلب آن ها افراد تحصيل كرده و توانمندي هستند كه جهت همكاري با انجمن و تحقق حمايت هاي اجتماعي عضو مي شوند و نه دريافت خدمات. زيرا اساس فعاليت انجمن پيگيري ِ تغيير اصلاح قوانين است.

  درباره بخش دوم سوال شما بايد بگويم از آنجايي كه انجمن عضو ستاد مناسب سازي شهر تهران و همچنين ستاد مناسب سازي بنياد شهيد هست و تا حد زيادي در جريان اقدامات انجام شده است، در مجموع احساس مي شود كه 3-4 سالي است كه بحث مناسب سازي جا افتاده است و اقداماتي در حال انجام است،‌ هرچند روند آن خيلي رضايت بخش نيست. با توجه به اينكه تا مناسب سازي فراهم نشود، زير ساخت هاي مناسب براي فعاليت هاي جدي هم فراهم نمي شود بايد روند آن سرعت بگيرد. مثلا در بخشي از كار مثل مناسب سازي معابر پيشروي داشته اند ولي در همين بخش تصميم هاي يكي از مديران مناطق شهرداري موجب به وجود آمدن موانعي در مسير خطوط عابر پياده و غيره مي شود. از طرفي مي شود گفت كه در شهرستان ها و شهرهاي كوچك هم بحث مناسب سازي شروع شده است اگرچه در مناطق محروم خيلي شاهد آن نبوديم. و با توجه به اينكه جمعيت زيادي از جانبازان و معلولان در مناطق محروم هستند در اين باره بايد تلاش بيشتري صورت بگيرد. به طور كل مي توان گفت كه در بعضي نقاط و مناطق كلان شهرها و خصوصا كلان شهر تهران مناسب سازي تا 25% اتفاق افتاده و در مناطق ديگر همين شهر تا 15% هم پيشروي صورت نگرفته است. در شهرهاي ديگر هم به همين منوال است.

   

   

  -        آيا شما پيگير مسائل حقوقي و كاستي هاي اجراي قانون هم هستيد يا فقط كار ارائه مشاوره حقوقي به معلولان را داريد؟

  همانطور كه گفتم اساس فعاليت انجمن برپايه اصلاح قوانين و اجراي آن هاست. پس ضمن اينكه ما به صورت رايگان براي افرادي كه مراجعه مي كنند مشاوره حقوقي براي مسائل شخصي شان را داريم در كنار آن فعاليت هايي هم به صورت همكاري با مجلس در بحث قانونگذاري داريم. يا در مواردي مثل بحث تحقق سهميه 3 درصدي استخدام در دستگاه هاي دولتي در راستاي اجراي قانون هم پيگيري هاي زيادي انجام داده ايم و همچنان در حال پيگيري هستيم. درباره همين مسئله مشكلاتي كه وجود دارد يكي بحث خصوصي سازي است كه از زمان اجراي آن خود به خود بحث اجراي قانون را محدود كرد. هرچند سالها استخدام و اشتغال معلولين در دستگاه هاي دولتي به تصويب رسيده بود و مي توانست تا حد بسيار زيادي بحث اشتغال معلولان را پوشش بدهد ولي مشكل ديگري كه دراين باره وجود دارد تفسير هاي متفاوت از قانون است كه مي تواند محدوديت هايي ايجاد كند، متاسفانه هر مديري مجاز است قانون را به نفع خود تفسير كند. مثلا يك سازمان خاص مي گويد ما 50 نفر متخصص رشته خاصي مثلا رشته مديريت منابع انساني مي خواهيم و ما متخصص در رشته مديريت بازرگاني داريم، و به اين روش از اجراي قانون خودداري مي كنند درحاليكه ديده شده در بسياري موارد ديگر از اين تفاوت ها چشم پوشي كرده اند. در سال 88 كه آزمون استخدام آموزش و پروش براي جذب نيرو براي تدريس برگزار شد، سهم سه درصدي معلولان 1200 نفر ميشد كه پيرامون آن بحث هاي متعددي درگرفت، يك بحث همان نگاه فرهنگي بود كه بدون توجه به تعداد زيادي از معلولين توانمند كه در مدارس و حتي دانشگاه ها تدريس مي كنند گفتند معلولين توانايي تدريس ندارند و اين نگاه به معلول به عنوان يك فرد ناتوان در جامعه هنوز رواج دارد، حتي در جايي گفته شده كه اگر معلم معلول سر كلاس برود براي روحيه دانش آموزان بد است! اين حرف خيلي بدي است و اصولا با اصل آموزش و پروش كه تعليم و تربيت انساني است منافات دارد. اين نگاه منفي فرهنگي متاسفانه انقدر رواج داد كه مسئولي در يك مصاحبه اين حرف را مي زند. به هرحال 600 نفر از معلولين در اين آزمون شركت كردند و پذيرفته شده اند كه ما همچنان در تلاشيم تا اين 600 نفر از حق قانوني خود بهره مند شوند و وارد كار شوند. زيرا ما معتقديم كه چنانچه اصلاحي در قانوني يا روند اجراي صحيح و كامل قانون صورت بگيرند همه معلولين در همه نقاط ايران از آن منتفع مي شوند.

   

   

  -        شما از چه راه هايي براي رسيدن به اين هدف اقدام كرده ايد؟

  ببينيد انجمن ها كه كلا قدرت اجرايي ندارند، پس ما از طريق همكاري با كميسيون اجتماعي مجلس و همين طور كميته بهينه سازي قانون حقوق معلولين در سازمان بهزيستي در باره مسائل اين چنيني تلاش مي كنيم.

   

  -        معلولان بيشتر براي مشاوره حقوقي چه مواردي به شما مراجعه مي كنند؟

  مي شود گفت كه غير از مشاوره هاي مسائل شخصي بيشتر مراجعه و مشكلات معلولان براي پيگيري مسائلي مثل اشتغال و حمل و نقل است. زيرا 80% هزينه خريد اتوبوس هايي كه خريداري مي شود را دولت مي پردازد و همه افراد جامعه بايد از حق مساوي در استفاده از سيستم حمل و نقل عمومي داشته باشند. اين يكي از مشكلات جدي معلولين است. از طرفي وقتي معلول از همه امكانات حمل و نقل عمومي محروم است بايد دست كم بتواند در صورت دارا بودن وسيله شخصي وارد محدوده طرح ترافيك بشود.

   

  -        آيا پرونده اي در زمينه مناسب سازي و مطالبه خسارت مسئوليت مدني داشته ايد؟

  به اين عنوان كه انجمن پيگير يك پرونده خاص باشد خير، هرچند امكان پيگيري و مطالبه خسارت وجود دارد ولي اغلب به دلايلي از جمله صرف هزينه هاي زماني و مالي معلولين به پيگيري چنين مواردي اقدام نمي كنند. ولي همانطور كه گفتم انجمن با پيگيري بحث مناسب سازي به طور عملي در صدد پيگيري از حوادث اين چنيني براي معلولين است.

   

  -        آقاي محمود كاري توانايي انجمن به عنوان يك سازمان مردم نهادچقدر است؟ تا چه حدي به شما اجازه فعاليت مي دهند؟

  به طور كل توانايي NGO ها تا حد زيادي وابسته به توانايي مالي آنهاست، از آنجايي كه اين سازمان ها غيردولتي هستند معمولا قدرت مالي زيادي ندارند تا بتوانند افراد خبره و متخصص را در مسائل مختلف به كار گيرند. ولي درباره انجمن نداي معلولين مي توانيم بگويم كه ما تا 50% از عملكرد و توانايي خود رضايت داريم زيرا توانسته ايم با عضويت و ابلاغ هاي رسمي در ستادهاي برنامه ريزي و تصميم گيرنده تأثير خوبي در زمينه فعاليت خود داشته باشيم. در باره اينكه چقدر توانسته ايم نداي معلولان را به گوش مسئولان و مردم برسانيم بايد بگويم كه اين كار رسانه هاي گروهي است كه در اين زمينه فقدان جدي وجود دارد، از آنجايي كه معمولا جرايد و رسانه ها به دنبال اخبار جذابي هستند كه تعداد بيشتري از مخاطبان را جذب كنند تمايلي به دنبال كردن و ارائه مطالبي به صورت سلسه گزارشات و مقالات درباره وضعيت معلولان نيستند و هميشه خبرها و گزارش ها به صورت خيلي پراكنده بوده است.

   

  -        به نظر شما صدا و سيما به وظيفه مقرر خود در قانون جامع حمايت عمل مي كند؟

  اين كار اصلا وظيفه رسانه ملي است، بايد بدون وجود قانون اين مسئله را پيگيري كند، اين از حقوق ملي – شهروندي معلولان است كه رسانه ملي بازتاب مسائل و صداي آن ها باشد.. چرا بايد منتظر باشيم تا قانونگذار صداو سيما را ملزم كند به پيگيري و اطلاع رساني درباره اين مسئله،‌ مگر در قانون آمده كه صدا و سيما بايد از ساختمان هايي كه به موجب گودبرداري نادرست ريزش كرده اند گزارش بگيرد! صدا و سيما بايد برنامه اي مشخص و مداوم چه در شبكه هاي سراسري و چه استاني درباره معلولان داشته باشد. ولي اكنون مثلا سخنراني مسئولان بهزيستي را به عنوان برنامه خاص معلولين حساب مي كند.

   

  -        آيا اينكه در قانون سازمان بهزيستي ناظر بر اجراي قانون جامع حمايت از معلولان تعيين شده است، درست و كارا است؟

  بهزيستي در اين كار موفق نيست، علت اصلي آن گستردگي وظايف و مسائلي است كه بهزيستي متولي آن است. چنين سازمان پرمشغله اي نمي تواند نقش نظارتي داشته باشد، علاوه بر اين بهزيستي قدرت اجرايي ندارد. بهزيستي توانايي الزام سازمان ها و وزارت خانه هاي مختلف به انجام قانون ندارد. به نظر من وزارت كشور سازماني است كه اين توان را دارد. زيرا وزارت كشور با نفوذ اجرايي اي كه دارد و خصوصا نفوذي كه از طريق استانداري ها و فرمانداري ها دارد مي تواند نقش خوبي نقش خوبي در نظارت بر اجراي قانون داشته باشد.

   

  -        آيا آماري كه توسط سازمان بهزيستي در بهمن ماه درباره ايجاد 46 هزار فرصت شغلي اعلام شده است صحيح است؟ سازمان بهزيستي در بهمن در بيانيه اي در مصاحبه فلان اعلام كرده است كه 46 هزار فرصت شغلي ايجاد شده است، شما اين آمار را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

  اين آمار واقعي نيست و به آن اعتراض هم شده است، ما به خود رئيس سازمان بهزيستي نامه نوشتيم كه از ارائه آمارهاي غيرواقعي خودداري كنند. شايد در ارائه اين آمار وام هاي اشتغال را هم جزو آن حساب كرده اند كه  گفته اند تا پايان سال نود 100 هزار فرصت شغلي ايجاد مي شود. هرچند اعطاي 3 ميليون تومان وام اشتغال از نظر ما اشتغال زايي محسوب نمي شود و واقعا ايجاد توانمند سازي و خودكفايي نمي كند. ذكر اين نكته ضروريست كه انجمن طي ارسال نامه اي به دكتر هاشمي رئيس سازمان بهزيستي اين مطلب را ذكر كرديم كه با توجه به اينكه 7/4 ميليون نفر معلول در كشور داريم و از اين جمعيت مطابق مستندات خود بهزيستي تنها 300 هزار نفر تحت پوشش هستند و اين جمعيت 15/1 جمعيت كل معلولان هم نيست، اين امر نشان دهنده عدم موفقيت بهزيستي در ارائه خدمات و وظايفي است كه بر عهده بهزيستي است.

   

  -        فقدان يك بانك اطلاعاتي و منبع آماري درست درباره معلولان را تا چه حد در ارائه خدمت رساني به جامعه معلولين كشور تأثير گذار ميدانيد؟

  توجه شما رو جلب مي كنم به آمارهاي سازمان ملل كه نتيجه كار كارشناسي و قابل استناد و دقيق است، سازمان ملل به مناسبت روز جهاني معلولين در سال 1389 اعلام كرد كه آمار جمعيت معلولين در كشورهاي توسعه يافته 10% جمعيت كل است و اين آمار در كشورهاي در حال توسعه به 20% هم مي رسد، مطابق اين آمار اگر ما خود را كشور در حال توسعه بدانيم كه 14 ميليون جمعيت معلول داريم و اگر حتي با حداقل اين آمار يعني همان 10% حساب كنيم جمعيت معلولين ما خيلي بيشتر از 1ميليون و 200 هزار نفريست كه اعلام كرده اند. پس آمار موجود تخصصي نيست، به اين علت كه شيوه آمارگيري تخصصي نيست و كاملا به صورتي رندومي آمار گرفته مي شود. مضافا در اطلاعات پرسشنامه اصلا از حضور معلول يا نوع معلوليت سوال نشده است. ما در اين زمينه با مركز آمار ايران مكاتباتي كرده ايم تا چنين سوالي را به فرم پرسشنامه اضافه كنند. متوليان امر گفتند كه اگر بخواهيم آمار دقيق و تخصصي تري ارائه بدهيم باعث افزايش ميلياردي هزينه هايشان مي شود. و دليل ديگر فقدان يك آمار كامل و دقيق بحث فرهنگي است، معمولا مردم اعلام نمي كنند كه يكي از اعضاي خانواده ما معلوليت دارد.

   

   

  -        تفاوت قوانين معلولان و جانبازان به لحاظ كمي و كيفي به خصوص در لايحه برنامه پنجم توسعه را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

  انجمن نداي معلولين را مي توانم تنها انجمني معرفي كنم كه اساسنامه آن در راستاي برابرسازي فرصت هاي معلولان و جانبازان را است. و به هر حال ما بايد حفظ ارزش ها را داشته باشيم، در دنيا هم متداول است كه از افرادي مثل ايثارگران و جانبازان تقدير شود و به افرادي مثل جانبازان رسيدگي شود ولي نه تا حدي كه معلولين فراموش شوند. و البته قوانيني كه تصويب مي شود عموما به علت عدم آگاهي نمايندگان شامل تصريح قانونگذار براي جانبازان مي شود ولي درباره معلولان نه. وقتي از حمايت از افراد داراي ناتواني جسمي و حركتي صحبت مي شود نمايندگان فقط به گروه جانبازان فكر مي كنند. ما 23 قانون در اين زمينه داريم كه 21 قانون درباره جانبازان است و 2 قانون درباره معلولين.

   

  -        به نظر شما عملكرد بهزيستي در زمينه آموزش معلولان و توانمندسازي چگونه است؟

  معلولين در بحث آموزش مسائل خاصي دارند ولي نه همه معلولين. مثلا آموزش معلولين ذهني بايد به عهده بهزيستي يا هر سازمان ديگري باشد كه در اين زمينه تخصص و امكانات لازم را دارد، ولي درباره معلولين جسمي و حركتي اينطور نيست. من اعتقاد دارم كه بايد معلولين جسمي و حركتي در كنار بقيه مردم باشند و نيازي نيست كه در بحث آموزش آن ها را جدا كنيم و آموزش آن ها را به بهزيستي بسپاريم. هرچند منعي براي اينكه معلول مثل بقيه مردم به سازمان فني و حرفه اي مراجعه كند و آموزش ببنيد وجود ندارد، ولي باورعمومي و نگاه جامعه طوري است كه او را به سمت بهزيستي سوق مي‌‌‌‌دهد. ولي در كليت قانون نيامده است كه آموزش معلولين بايد لزوما به دست بهزيستي يا در مراكز بهزيستي صورت گيرد.

  البته يك كارهايي هست كه بهزيستي براساس مصوبه و قانوني كه وجود دارد شهريه دانشجويي معلول را پرداخت كرده است، ولي اين همه اقدام لازم و كافي براي توانمندسازي معلولين نبوده است. مثلا بهزيستي مي گويد من آموزش گليم بافي و حصيربافي داده ام ولي اين را ما توانمند سازي و خودكفايي نمي دانيم. اينها يك سري اقدامات آموزشي است ولي منجر به هدف اصلي نمي شود.

   

   

   مصاحبه : سعيده مختارزاده


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
6